Čechy učí Izraelci, jak bojovat se suchem



Na česko-izraelském semináři o vodním hospodářství, pořádaném ministerstvem životního prostředí, se představil i projekt energetického portálu připravovaný v rámci konceptu Smart Písek.


Když v roce 2014 ČR postihlo ničivé sucho, začalo se ministerstvo životního prostředí poohlížet za našimi hranicemi, jak s nedostatkem vody bojují jinde.

„Hledali jsme nejlepší zkušenosti po celém světě,“ uvedl náměstek pro řízení sekce politiky životního prostředí a mezinárodních vztahů MŽP Vladislav Smrž. České odborníky zaujal Izrael, který patří ke špičce zemí, kterým se daří maximalizovat efektivitu využití vody. To odstartovalo sérii vzájemných setkávání mezi odborníky z obou zemí.

Na letošním česko-izraelském semináři o vodním hospodářství prezentovali izraelští odborníci zástupcům českých obcí, krajů, firem a státní správy nejúspěšnější technologie zamezující únikům vody při distribuci.

Podle izraelské strany ale nejde o jednostranný proud informací. „Pro Izrael je potěšením spolupracovat s Českou republikou v oblasti životního prostředí a vodního hospodářství. Tato spolupráce je obousměrná a měla by obsahovat také českou pomoc Izraeli v problematice znečištění vod. Partnerství s ČR je součástí vynikajících vztahů mezi oběma zeměmi,“ zdůraznil velvyslanec Státu Izrael v České republice J. E. Daniel Meron.

Izraelce například zaujala prezentace našeho garanta za oblast informační technologie organizační složky Smart Písek Miloše Prokýška. „Izraelští odborníci se zajímali především o náš matematický model vodovodní sítě, který umožňuje zohlednit momentální situaci v síti. Izraelci nyní používají modely, které tato data využít nedokážou,“ vysvětlil Miloš Prokýšek. Sběr, zpracování a sdílení dat se v Písku řeší v souvislosti s připravovaným energetickým portálem.

Martin Volný
PR specialista organizační složky Smart Písek