Zástupci Písku převzali v rezidenci primátorky hlavního města Prahy cenu za Chytré město



Speciální cenu v soutěži CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST 2017 ve středu 22. listopadu přebrala starostka Písku Eva Vanžurová společně se zástupci Smart Písek rezidenci primátorky hlavního města Prahy. Titul CHYTRÉ MĚSTO získal Písek za projekt Veřejná část energetického portálu v kategorii města s 10 až 50 tisíci obyvatel.


Veřejnou část energetického portálu, zpřístupňující vybraná statistická data formou opendat široké veřejnosti, provozuje Písek s dodavatelskou společností ENESA v rámci naplňování pilířů „Inteligentní energetika a služby“ a „Integrované struktury ICT“ ideového dokumentu Modrožluté knihy. V soutěži zvítězil Písek například nad Kolínem se systémem chytrého parkování s využitím čidel a online aplikace, nebo Prachaticemi s řešením odpadového hospodářství na principech cirkulární ekonomiky.

„Vsadili jsme na inovativnost. Veřejný energetický portál je nástavbou na projekt úsporných opatření, která na 18 objektech píseckých mateřských a základních škol realizovala společnost ENESA a jen pro tento rok přinesla úspory ve výši 3,5 miliónu korun,“ uvedl místostarosta Písku a vicehejtman Jihočeského kraje Josef Knot, do jehož gesce realizace konceptu Smart Písek spadá.

Dalším krokem je práce s daty, která ze systému přicházejí. „Ta umožňují efektivnější řízení spotřeb energií například v závislosti na předpovědi počasí. Naší snahou je, aby se s částí těchto dat mohla seznámit i veřejnost formou tzv. open data, kdy uživatelé budou moci prostřednictvím aplikace ve svých chytrých telefonech sledovat v reálném čase energetickou spotřebu jednotlivých budov. Školáci si zase v rámci environmentální výchovy ověří, jaký význam mají úsporná opatření nejen pro naši peněženku, ale i pro naše životní prostředí,“ doplnil garant oblasti energetiky organizační složky města Smart Písek Jiří Tencar.
Soutěž Chytrá města pro budoucnost 2017 je první svého druhu v České republice. „Jejím cílem je definovat trendy, propagovat SMART CITY projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů. Vyhlašuje ji nevládní nezisková organizace SCII a záštitu převzala ministerstva pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu,“ popsal garant oblasti IT smart kanceláře Miloš Prokýšek, který společně se starostkou města cenu převzal. „Tato cena dokazuje, že se nám podařilo sehnat do organizační složky města tým skvělých odborníků. Za to jsme velice ráda. Dík patří všem, kteří na projektu Smart City spolupracují,“ dodala starostka Eva Vanžurová.

Podle místostarosty Josefa Knota obdobné soutěže ukazují, že zavádět v městských aglomeracích moderní technologie není jen „mediální bublina“, kterou se chce někdo zviditelnit, či způsob, jak čerpat dotační prostředky. „Jedná se o skutečnou cestu, jak dosáhnout v řadě oblastí reálného zlepšení života obyvatel našich měst a obcí, ať už jde o snižování emisí preferencí čisté dopravy, zavádění energetických úspor, efektivní odpadové hospodářství či otevřenost úřadů,“ podotkl Josef Knot.

Veřejná část energetického portálu je přitom jen jednou ze součástí Smart Písek. Obyvatelé zaznamenali v letošním roce v rámci projektu hned několik novinek. Hlavní projekt ale začne fungovat od nadcházejícího roku. Je jím zcela nový a jedinečný systém parkování. Díky tomu bude ve městě fungovat systém digitálních panelů a aplikace, které řidiče navede na volná parkovací místa. „Parkování je v Písku velmi citlivé téma. Často dochází k tomu, že vozy přespolních řidičů blokují místa rezidentů. Je tu také problém parkování přímo v centru. Proto jsme se rozhodli v rámci Smart Písek tento problém vyřešit a doufáme, že to usnadní život obyvatelům i lidem, kteří sem dojíždějí například za prací,“ naznačil Josef Knot.