Inspirace z Benátek a Rijeky: Jak propojit industriální dědictví s budoucností měst



Od 26. do 30. října jsme se společně s kolegy ze Smart Písek vydali na pracovní cestu do Benátek a Rijeky. Během těchto pěti dní jsme měli možnost účastnit se řady inspirativních setkání a workshopů, zaměřených na propojení industriálního dědictví s moderním městským rozvojem a udržitelnými přístupy.


Tato studijní návštěva nám umožnila lépe porozumět tomu, jak mohou i naše projekty přispět k regeneraci městského prostředí a jak lze využít zahraničních zkušeností v kontextu českých měst. V první části jsme navštívili Benátky, kde jsme se zúčastnili workshopu na Bienále umění 2024, jehož téma "Cizinci všude" připomínalo historické migrace obyvatel i pohyb zboží, jež utvářely podobu přístavních měst. Diskuse se zaměřila na tři hlavní oblasti: přizpůsobení průmyslových památek novým funkcím, regeneraci přístavních zón a roli migrace v rámci kulturního a městského prostředí. Inspirovali nás příklady měst, která efektivně zapojila historické budovy do svého současného života a ukázala nám možnosti udržitelného využití těchto prostor.

V Rijece, kam jsme dorazili následně, jsme pokračovali v poznávání konkrétních příkladů revitalizace přístavních prostor. Rijeka, město s bohatou industriální historií a kulturním dědictvím, se stává vzorem pro inovativní přístupy k oživení přístavních a průmyslových oblastí. Hlavním tématem zde bylo, jak vyvážit respekt k historii s potřebami moderního města, a to z ekonomického, kulturního i společenského hlediska. Během programu jsme navštívili například Dětský dům a budovu IVEX, kde jsme se seznámili s projekty zahrnujícími kulturní aktivity a komunitní centra.

Obě města – Benátky i Rijeka – nás inspirovala k přemýšlení o tom, jak mohou i jiná evropská města maximálně využít svůj potenciál v oblasti kulturního a industriálního dědictví. Návštěva ukázala, že revitalizace přístavních oblastí nemusí být pouze fyzickou obnovou budov, ale také příležitostí k vytvoření nových kulturních a společenských center. Projekt Re-Value se snaží, aby průmyslové památky nebyly jen připomínkou minulosti, ale i živou součástí městského života, která podporuje ekonomiku, vzdělávání i ekologické iniciativy.

Celkově tato pracovní cesta podtrhla význam spolupráce mezi městy, která čelí podobným výzvám. Díky projektům jako Re-Value mohou města sdílet zkušenosti a inspirace, jak do budoucna efektivně využít své historické industriální prostory a zapojit je do života moderního města.

Rijeka - revitalizace přístavních prostor

Rijeka - přístav a stará industriální budova, ideální příležitost k oživení a modernizaci těchto prostor

Rijeka - největším problémem přístavních prostor je omezený přístup k vodě.

Rijeka - přístup do vody je z přístavních prostorů dost obtížný

Rijeka - Dětský dům

Rijeka - areál knihovny a dětského domu, který je kompletně zrevitalizovaný

Rijeka - návštěva zrekonstruované knihovny v bývalé továrně na cigarety a později strojovou techniku.

Rijeka - knihovna a workshop na "citizen engagement" aneb zapojení občanů

Rijeka - zrevitalizovaná stará továrna na papír

Rijeka - zrekonstruovaná budova bývalé papírny má nyní multifunkční využití - kanceláře, workshopy, eventy...

Rijeka - probíhající revitalizace přístavní oblasti

Rijeka - probíhající revitalizace přístavních prostor

Rijeka - zrekonstruovaná knihovna

Rijeka - interiér budovy knihovny (bývalá továrna na cigarety)

ReValue tým - kolegové z našich partnerských měst

ReValue tým - naši kolegové z partnerských měst