V říjnu se náš tým vydal do partnerského města Rimini. Toto italské městečko je umístěné na pobřeží Jaderského moře v regionu Emilia-Romagna a je uznáváno jako jedna z nejoblíbenějších přímořských destinací v Evropě. A protože turismus tvoří 14% procent veškerého podnikání, je potřeba celkově zmodernizovat samotné město, management i nabízené služby.
Město Písek se zapojilo do evropského projektu Re-Value, které se zaměřuje na udržitelný rozvoj obcí vedoucí ke klimatické neutralitě. Na tomto projektu spolupracuje celkem devět evropských měst: Alesund, Brugy, Rimini, Cascais, Constanta, Izmir a Písek. Rimini se v rámci projektu aktivně snaží o dosažení klimatické neutrality a rezilience. Jejich stěžejní projekt se nazývá Parco del Mare, což v překladu znamená mořský park. Parco del Mare zmírňuje vliv klimatických změn například prostřednictvím plánu ochrany mořské vody, modernizace kanalizačního systému nebo pomocí projektů na regeneraci města zahrnujících 300 hektarů městského parku, tělocvičen pod širým nebem, cyklostezek a mnoha dalších). Hlavní cíle kterých chce Rimini v projektu dosáhnout jsou rozvoj zelené a modré infrastruktury, rozvoj systémů monitorování životního prostředí a organizace vzdělávacích programů.
Naproti tomu Písek se v projektu Re-Value snaží následovat principy konceptu "New European Bauhaus", jehož cílem je udržitelnost a inkluze při navrhování a přeměně městských prostor. Záměrem Písku je zapojit občany do procesu rozvoje města a zároveň posílit propojení mezi městským prostorem, obyvateli a řekou. Našimi projektovými partnery jsou společnost Ecoten, která se specializuje na vědecké základy a techniky rozvoje městského prostředí, a Sladovna Písek.
Návštěva Rimini trvala 3 dny a program byl opravdu bohatý, od nejrůznějších přednášek, diskuzí a workshopů, až po prohlídku samotného města. Rimini se snaží rozšiřovat pěší a cyklistické stezky, vyhledává projekty zaměřené na zelenou infrastrukturu a usiluje o co nejšetrnější řešení k životnímu prostředí. Existuje tam také participativní rozpočet města, do kterého se občané můžou zapojit. Místní úřad úzce spolupracuje s lokálními komunitami a společně se snaží o zvelebení města. Během jednotlivých přednášek se řešilo například jak může obec vytvořit atraktivní podmínky pro soukromé investice a nebo umožnit veřejným a soukromým subjektům větší spolupráci na společných cílech města. Toto bylo jedno z hlavních témat, jelikož Parco del Mare byl realizován pouze z veřejných prostředků. Dotkli jsme se ale i témat ohledně klimaticky neutrální přestavby měst, podpory víceodvětvové spolupráce v rámci obce a také vypořádání se s tzv. "silo mentality" v rámci veřejné správy. Také vyřazení zastaralé průmyslové infrastruktury je jedním z nejdůležitějších úkolů, které je třeba splnit.
V Rimini se stále nabízí mnoho příležitostí k vylepšení města: nová strategická vize, nové veřejné funkce, lepší přístup k veřejnému financování, strategičtější přístup k regeneraci měst či schopnost analyzovat potřeby města. Toto jsou ale výzvy, kterým v současnosti čelí celá Itálie a Rimini se stalo průkopníkem v oblasti inovací.
Parco del Mare
Piazza Cavour je nádherné náměstí v centru Rimini, které je obklopeno historickými budovami a obchody.
Tiberiův most je nejnavštěvovanější a zároveň nejstarší historickou památkou v Rimini. Na 70 metrech s pěti dórskými oblouky překlenuje řeku Marecchia a dodnes tak slouží svému účelu.
Pevnost Malatesta, kde se konají nejrůznější kulturní i společenské akce.
Projektoví partneři z Norska, Belgie, Bulharska, Itálie, Portugalska, Rumunska, Turecka, Česka a Chorvatska.