V Písku by se za parkování mohlo platit mobilním telefonemRada města Písku na svém jednání 23. března 2018 pověřila organizační jednotku Smart Písek podáním žádosti o dotaci v rámci dotačního programu Jihočeského kraje Smart Cities na Projekt otevřené platformy pro mobilní platby za parkovné.


Cílem projektu je vytvoření inovativního systému placení parkovného ve městě Písku. Projekt navazuje na již existující infrastrukturu a informační systémy Městské policie (MPP) a Městských služeb (MSP). „Díky připravovanému projektu bude placení za parkování v Písku zase o něco jednodušší, protože řidič nebude muset  k parkovacímu automatu vůbec chodit a hledat drobné mince,“ řekl místostarosta města Písku Josef Knot. Možnost platit fyzickými penězi či blížící se zavedení platby platební kartou by měla doplnit možnost uhradit parkovné pomocí aplikace nainstalované v mobilním telefonu.

"Takových systémů najdeme v České republice mnoho. My bychom chtěli nabídnout inovativnější řešení v tom, že vytvoříme platformu, která přinese nejenom možnost zaplatit za parkování mobilním telefonem, ale především chceme otevřít trh, aby se ostatní služby měly tendenci připojit k píseckému projektu, což zjednoduší proces placení a zvýší motivaci řidičů k uhrazení parkovného. Chtěli bychom, aby občané města Písek a návštěvníci a turisté, kteří do Písku přijedou, nemuseli do svých zařízení instalovat další aplikaci, ale mohli využít již existující," řekl zpracovatel návrhu Miloš Prokýšek, zástupce vedoucího organizační složky Smart Písek.

Účelem projektu je vybudování takového systému, který propojí poskytovatele služeb a stávající aplikace MPP do jednoho funkčního celku, poskytne minimálně možnost zaplatit parkovné pomocí online elektronické platby (např. platební kartou) a zároveň nabídne takový obchodní model, který bude motivovat další poskytovatele k integraci plateb parkovného v Písku do svých aplikací. „Musíme nastavit takový model, aby byl výhodný pro všechny strany - tedy pro město Písek, poskytovatele i pro občany,“ doplnil Miloš Prokýšek.

Celkové náklady na realizaci projektu jsou předpokládány ve výši do 0,5 mil Kč, včetně udržitelnosti projektu. „V případě úspěchu žádosti bude projekt kofinancován ve výši 50 % jeho rozpočtu z dotačního programu Jihočeského kraje Smart Cities“ uvedl místostarosta města Písku Josef Knot.

Petr Brůha, PR specialista organizační složky Smart Písek