Participativní rozpočet čeká druhý ročníkJiž podruhé budou moci obyvatelé Písku předkládat návrhy projektů, které by chtěli realizovat z Participativního rozpočtu města Písek.


Přihlašování projektů bude probíhat od 1. září do 15. prosince tohoto roku. Do konce prosince bude veřejnost rozhodovat o tom, jaké návrhy postoupí do finále a na jaře 2022 z nich vybere ty, které se dočkají realizace.

Pro druhý ročník participativního rozpočtu jsou vyčleněny tři miliony korun, to je o dva miliony méně než loni. Město částku upravilo na základě zkušeností z pilotního ročníku, kdy hodnota projektů vybraných k realizaci byla výrazně nižší než pět milionů.

Přihlašování projektů i hlasování se bude opět odehrávat na webu www.paropisek.cz. Počítá se i s tím, že se v rámci participativního rozpočtu uskuteční veřejná projednání. Jejich termíny budou vyhlašovány v závislosti na aktuální epidemiologické situaci. Pro občany budou opět vyčleněny konzultační hodiny, při kterých budou moci získat všechny potřebné informace a konzultovat své rozpracované projekty. Všechny návrhy opět projdou posouzením, zda jsou proveditelné.

Do prvního ročníku participativního rozpočtu lidé loni přihlásili 28 projektů, z nich se deset dostalo do finále a devět z nich získalo dostatečnou podporu veřejnosti a letos se realizují. Hotový už je například květnatý pás podél Otavy, teqballové a workoutové hřiště v Semicích nebo projekt komunitní zahrady a jedlého lesa na Hradišti a další.