Písek je členem VIP klubu ekologických měst. Po boku Paříže, Londýna či Říma



Písek vstoupil do prestižního klubu 6681 světových měst a obcí, jejichž zástupci se zavázali ke snaze zmírnit negativní dopady na změny klimatu. K takzvanému Paktu starostů a primátorů pro klima a energii (Covenant of Mayors for Climate & Energy) se připojilo také osm dalších českých měst a obcí, konkrétně Hlinsko, Jeseník, Liberec, Litoměřice, Lkáň, Mezilesí, Ostrava a Praha.


„Přistoupit k této inciativě se Písek zavázal už v minulém roce. Požadavek byl součástí memoranda o spolupráci na rozvoji a implementaci konceptu chytrého města Písek mezi městem a ministerstvem životního prostředí,“ uvedl místostarosta Josef Knot, pověřený realizací konceptu Smart Písek.

Město se tak stalo součástí velmi početného klubu metropolí celého světa. „Pakt starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky už podepsali představitelé 6681 evropských měst a obcí, a to od těch nejmenších obcí až po takové aglomerace, jako je Londýn, Paříž, Řím či Berlín,“ vysvětlil Josef Knot s tím, že celkem v těchto sídlech žije 235,287,224 lidí. Nejvíce měst a obcí je zastoupeno v Itálii, celkem 3952, ve kterých žije 71 % celkové populace. Ne náhodou proto tento pakt označuje komisař Úřadu pro svaz starostů Miguel Arias Cañet za „nejrozsáhlejší světovou iniciativu v oblasti klimatu a energetiky měst a obcí“.

Cíl je snížit škodlivé emise o 40 %

Celosvětové společenství městských sídel je klíčovým hráčem v boji proti negativním dopadům klimatických změn. „Většina evropských obyvatel žije a pracuje ve městech a spotřebovává přibližně osmdesát procent energie používané v EU. Není ostatně náhodou, že největší část signatářů pochází z členských zemí Evropské unie, kde k ochraně životního prostředí přistupujeme velmi citlivě, ale najdete tu obce a města například i z Jordánska, Kazachstánu či Nového Zélandu,“ představuje Pakt Josef Knot.

Signatářská města se zavázala přijmout akční kroky, které by napomohly splnění cíle EU snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 %. „Nyní začneme pracovat na studii, která zmapuje produkci základních emisí a posoudí rizika spojená se změnou klimatu. Do dvou let pak musíme zastupitelům města předložit akční plán pro udržitelnou energii a klima, takzvaný SECAP, který vymezí plánované aktivity a opatření. Každé dva roky nás pak čeká zpracování zprávy o průběhu realizace našeho akčního plánu. Úřad následně posoudí naplňování vytýčených cílů a zveřejní analýzy. Díky tomu si mohou jednotliví členové porovnávat své výsledky, případně se inspirovat,“ představil úkoly vyplývající z členství v Paktu Vladimír Zadina, vedoucí organizační složky města Smart Písek. Právě tato složka bude mít realizaci celého projektu na starosti.

Členství v klubu umožňuje získat více peněz na rozvoj města

Jakkoli členství v tomto klubu měst a obcí, které dobrovolně přijaly závazek snižovat svůj vliv na klimatické změny, sebou nese řadu náročných požadavků, bylo podle Josefa Knota nezbytné se přidat. Plné členství bylo a nejspíše bude podmínkou financování projektů z programu HORIZON 2020 v sekci „Smart Cities and Communities – Lighthouse projects“. Právě z tohoto evropského grantového titulu čerpáme nejvíce prostředků na projekty spojené s realizací konceptu Smart Písek, ale i na některé další,“ uvedl jeden z hlavních důvodů zapojení Písku Josef Knot s tím, že připojení se k iniciativě tak bude mít v dohledné době reálné důsledky na další zlepšování života obyvatelů města.

Důležitou roli v celém procesu snižování zátěže životního prostředí emisemi skleníkových plynů a inteligentnějšího využívání energie hraje i zapojení veřejnosti a osvěta. „Počítáme s pořádáním Místních dnů pro energii a klima v kombinaci s různými výstavami, workshopy, prohlídkami s výkladem či kampaněmi na zvýšení povědomí, aby se lidé dozvěděli o konkrétních přínosech pro jejich okolí,“ doplnil Miloš Prokýšek, člen organizační složky města Smart Písek.

Město může na realizaci Paktu, ať už na přípravu a zpracování SECAP či na osvětové projekty, čerpat i národní prostředky z dotačního titulu ministerstva životního prostředí. „Minimální výše podpory na jeden projekt je 250 tisíc korun, maximální výše pak nesmí překročit 1.5 miliónu korun. Počítat přitom můžeme s pokrytím 80 % z celkových způsobilých výdajů. Přitom rozpočet této výzvy je 5 milionů korun,“ dodal Josef Knot.

Martin Volný
PR specialista organizační složky Smart Písek