Písek se podílí na utváření budoucnosti v energetice. V norském Trondheimu odstartoval projekt +CityxChange7. listopadu se v norském městě Trondheim sešlo devadesát zástupců sedmi zapojených měst a pětadvaceti dalších partnerů ambiciózního evropského projektu +CityxChange, aby oficiálně zahájili pětiletou spolupráci, během které se budou měnit konvenční způsoby v obchodování s elektrickou energií.


Cílem úvodního setkání, kterého se za město Písek zúčastnil garant oblasti informační technologie organizační složky Smart Miloš Prokýšek, bylo sdílení vizí vlajkových měst Trondheimu (Norsko) a Limericku (Irská republika) a diskuze na téma, jak tyto vize pomocí projektu +CityxChange realizovat a vytvořit skutečně energeticky pozitivní čtvrtě.

Úkolem písecké Smart složky bude podílet se na studiích, které vzniknou ve vlajkových městech, sledovat dění, celý proces komentovat i do něj zasahovat, ale především připravovat půdu pro přenesení ověřených technologií do Písku.

Energetická revoluce začala a Písek bude u ní.

Co je +CityxChange?

Jde o projekt, který uspěl v grantové výzvě v programu HORIZON 2020: Smart Cities and Communities. Evropská komise ho označila za nejlepší přihlášený projekt. Vlajková města: Trondheim (Norsko), Limerick (Irská republika) a pět následovnických měst: Písek (Česká republika), Alba Iulia (Rumunsko), Sestao (Španělsko), Smolyan (Bulharsko) a Voru (Estonsko) se chce zasadit o vznik energeticky pozitivních a soběstačných čtvrtí, v nichž si jejich obyvatelé budou moci mezi sebou přeprodávat vyrobenou elektrickou energii bez účasti velkých producentů a distributorů. Projekt energeticky pozitivních čtvrtí by měl zahrnovat vše od změn legislativy až po technické řešení a zúčtování.

+CityxChange získal podporu ve výši 20 milionů EUR z Evropského výzkumného a inovačního programu a dalších 10 milionů EUR vloží do projektu jeho partneři. Náklady, které v souvislosti s projektem vzniknou v Písku, budou hrazeny stoprocentní dotací, jejíž výše dosahuje přibližně 13 milionů korun.