S aplikací eParkomat najdete v Písku volné místo k zaparkování mnohem snadnějiProjekt, který byl zahájen v srpnu loňského roku a klade si za cíl ulehčit a zpřehlednit parkování ve městě Písek, se nyní může pochlubit reálnými výsledky v podobě mobilní aplikace pro chytré telefony s operačním systémem iOS a Android.


Zdlouhavé objíždění  ulic i parkovišť naslepo s nejistou šancí najít volné místo je nepříjemnou disciplínou, která nebaví nikoho z nás, a už vůbec ne naše peněženky. Město Písek však prostřednictvím organizační složky Smart Písek podniká kroky, které v duchu koncepce Smart City dělají město Písek chytřejší.

Nebylo by skvělé, jet přímo tam, kde máte největší šanci zaparkovat? Mobilní aplikace eParkomat, kterou vyvíjí společnost City Smart Parking, takovou službu nabízí. Uživatelům zobrazí v mapě umístěný seznam třech desítek píseckých parkovišť, cenu za hodinu parkování a celkový počet parkovacích míst na každém z nich, a ve čtyřech případech dokonce přesná čísla o aktuální obsazenosti parkoviště. Tato užitečná pomůcka umí navíc odhadovat šanci na zaparkování vašeho plechového miláčka v konkrétních ulicích centra města.

Každá předpověď pracuje s daty. Parkovací aplikace eParkomat využívá podobný systém, podle něhož například odhadují reklamní společnosti, kolik lidí může vidět billboardovou reklamu u silnice. Odhady jsou tvořeny z anonymních dat poskytnutých telefonním operátorem T-mobile. Bez jakéhokoli uvádění osobních údajů je zaznamenáván pohyb mobilních telefonů, na základě kterého je následně vytvářen model pravděpodobnosti úspěšného zaparkování. Ještě přesnější jsou informace o volných místech na parkovištích u kulturního domu a záchytných ploch na výstavišti, kde je obsazenost sledována snímači na bázi magnetického pole.

Parkování v Písku je nyní chytřejší, prostor pro zdokonalování řešení dopravy v klidu je však stále obrovský. Systém je možné rozšířit na další parkoviště ve městě a jeho pomocí pak o dopravě a parkování nejen informovat, ale především je řídit a modelovat.

Stáhněte si mobilní aplikaci eParkomat a parkujte chytře.

K informacím, které přináší mobilní aplikace eParkomat, se dostanete také prostřednictvím osobního počítače či tabletu. Stačí navštívit webový portál http://parkovani.pisek.eu.