V ulicích Písku bude opět možné jezdit na sdílených kolechOd května budou v ulicích Písku opět k dispozici sdílená kola.


Dodavatele služby schválila rada města na svém jednání 12. dubna. Na tento a příští rok jím bude firma Nextbike Czech Republic, s. r. o. Sdílená kola bude letos možné využívat od začátku května do konce listopadu, příští rok již od 1. března do 30. listopadu.

Myšlenka využívat v Písku sdílená kola vznikla v kanceláři Smart Písek a podporuje dopravní koncepci města. Konkrétně ji představil Patrik Horažďovský, garant v oblasti mobility, který k pokračování sdílených kol v Písku uvedl: „Rozhodnutí města nás samozřejmě těší. Město využilo zkušeností z pilotního provozu a hned je upotřebilo pro zadání provozu nového. Sdílená kola jsou dalším doplňujícím prostředkem veřejné dopravy, který bude možné pro pohyb po městě využívat. V kombinaci se  stávající autobusovou dopravou se podaří dosáhnout žádoucího synergického efektu. Pohybovat se po Písku tak bude efektivnější, časově i místně variabilnější a může zaujmout i další typy cestujících,“ konstatoval Patrik Horažďovsky.

Město vybralo firmu, která dodá minimálně sto bicyklů, zřídí pro ně stanoviště a zajistí jejich servis a redistribuci mezi jednotlivými místy. Stanoviště byla dle nabytých zkušeností cíleně zvolena, aby nedocházelo k odstavování na nevhodných místech. V rámci zakázky firma také dodá a bude spravovat řídicí aplikaci celého systému. Zajistí i sběr anonymních dat o využívání služby, která bude průběžně předávat městu.

Zájemci o tuto službu budou využívat mobilní aplikaci, která umožní nalezení dostupných bicyklů, rezervaci a zaplacení, samotné vypůjčení nebo nahlášení závady. Lidé budou mít nově možnost půjčit a vrátit kola nejen ve vnitřním městě, ve všech předměstích, ale i na Hradišti, v Semicích, Smrkovicích a Novém Dvoře, v průmyslové zóně, ale i u výletní restaurace U Sulana nebo na Živci.

Během provozu sdílených kol bude mít město možnost po jednání s dodavatelem pozměnit polohu stanovišť, a to na základě získaných dat o využívání této služby. Cílem bude optimalizovat systém sdílení kol i případně městské infrastruktury.

Půjčení kola na prvních 15 minut bude bezplatné, za každých dalších 30 minut bude uživateli účtován poplatek stanovený podle základní ceny jízdenky MHD zakoupené ve vozidle, která stojí 16 Kč.

Kola určená ke sdílení budou městského typu a budou mít jednotný design a praktické vybavení. Jejich vybavení a provozování musí splňovat platné předpisy pro provozování kol na pozemních komunikacích, zároveň umožní díky převodům pohodlnou jízdu a košíku i převoz drobných zavazadel.