Cílem projektu jsou digitální inteligentní městské služby v metaverzu - řešení pro zlepšení efektivity služeb za účelem zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních měst.
Stávající výzvy, které projekt řeší:
Město Písek dlouhodobě čelí problémům v komunikaci s obyvateli i v rámci vlastních pracovníků úřadu v otázkách urbanistického rozvoje. U jednotlivých investičních záměrů, ale především u komplikovanějších projektů je obtížné komunikovat tyto záměry a zprostředkovat zúčastněným osobám komplexní představu o budoucí podobě dané části města. Mezi konkrétní příklady z minulosti lze zmínit například vybudování pěší lávky přes řeku Otavu, nebo aktuálně připravovaný projekt rozvoje brownfieldu v prostoru bývalých kasáren.
Kromě samotné vizualizace budoucí podoby je rovněž obtížné zprostředkovávat některá data, či vliv některých opatření z oblasti životního prostředí. Tradiční zobrazovací metody v podobě mapových výstupů se jeví jako neefektivní a značně závislé na predispozicích jednotlivců. Schopnost transformace dvojrozměrného zobrazení do trojrozměrné představy je závislá především na úrovni prostorové inteligence jednotlivce. I pokud je tato schopnost rozvinuta, postrádá často celkový vjem dostatečnou imerzi a emoční prožitek.
Město Písek dlouhodobě usiluje o zkvalitnění komunikace občan-město a prostředí virtuální či rozšířené reality se jeví jako vhodný nástroj pro snadné zpřístupnění jinak komplikovaných a komplexních informací, včetně možnosti interakce v takovém prostředí. S rostoucím množstvím prostorových dat zároveň rostou možnosti vybudování digitálních dvojčat nejen jednotlivých budov, ale celých městských čtvrtí a tím i vybudování virtuálních a interaktivních prostorů, včetně možností vizualizace energetických, environmentálních či sociálních dat.
Virtuální prostředí navíc nabízejí volnost ve vytváření prostorů nevázaných na fyzickou předlohu a zároveň nabízí komunikační platformu pro nejrůznější komunity v Písku a tím posilují celkovou soudružnost společnosti bez nutnosti dalších investic do infrastruktury ze strany města. V neposlední řadě posilují rovnost a odolnost společnosti a snižují rozdíly mezi jednotlivými aktéry.
Očekávané přínosy
Hlavní přínos realizace projektu je získaní znalostí v oblasti efektivního využití nástrojů virtuální reality především v oblasti urbanistického rozvoje. Tato skupina nástrojů, která umožňuje zprostředkovat nejen vizuální, ale i emoční vnoření do virtuálního světa, představuje zcela nový fenomén komunikace a město Písek může tento nový trend využít pro zprostředkování informací především v oblasti rozvojových projektů. Projekt vhodně doplňuje stávající projekty Smart Písek, zejména projekt Re-Value, který přímo obsahuje tvorbu digitálních dvojčat, a tudíž obsahu vhodného pro prezentaci pomocí metaverse.
Trvání programu 01/06/2023 - 31/12/2025
Partnerská města:
- Fundão (Portugalsko)
- Campobasso (Itálie)
- ISI, Patras (Řecko)
- Písek (Česká republika)
- Nevers (Francie)
- Razlog (Bulharsko)
- Åbo Akademi (Finsko)
- Újbuda (Maďarsko)
- Härnösand (Švédsko)
- Mostar (Bosna a Hercegovina)
Více informací o programu URBACT naleznete na www.urbact.eu