Buď Smart v Písku: Co si představit pod pojmem Smart City?24Dub
Buď Smart v Písku: Co si představit pod pojmem Smart City?

Datum: 24.04.2018 Kategorie: Blog

Smart City. Když tato slova zazněla ve spojitosti s Pískem před časem poprvé, nikdo přesně nevěděl, co si pod pojmem „chytré město“ představit. V Písku se o něm totiž začalo hovořit v době, kdy nebylo možné příliš srovnávat. V České republice se hledala pilotní města a nikdo nemohl ukazovat konkrétní příklady.


O to těžší práci má od svého založení organizační složka Smart Písek. Pracuje s novými technologiemi, podílí se na zavádění nových standardů a musí prezentovat něco, co bude běžné až v delším časovém horizontu.

Díky více než roční práci odborníků ze smart kanceláře funguje ale už teď v Písku řada konkrétních věcí. Tím nejsnáze pochopitelným příkladem je chytré parkování. Dá se vysvětlit úplně jednoduše: Pod plochou A záchytného parkoviště na píseckém výstavišti je kabel, který snímá, zda na konkrétním místě stojí, nebo nestojí auto a informaci posílá na informační tabule a do dopravního portálu – jednoduché. Milovníci moderních technologií zajásali, stáhli si do svého chytrého telefonu aplikaci a při jízdě autem po centru města dnes vědí, kde mají kolik volných parkovacích míst.

Jenže pořád je mezi Píseckými i mnoho těch, kteří jsou k projektu Smart City spíše skeptičtí a s chutí ho kritizují, aniž by v některých případech věděli, o čem je vlastně řeč.

Fakt je, že Smart Písek nepostaví nový obchoďák ani plošně nezvýší platy. Projekty, na kterých kancelář pracuje, ale dokážou ušetřit náklady městu Písek, usnadní komunikaci mezi občany a úředníky a přinesou nové možnosti. Dnes vyřčené myšlenky budou naplno sloužit až v budoucnosti, na kterou musíme být připravení. 

Díky Smart City je město Písek pojmem v České republice i v zahraničí. Získává stále větší prestiž mezi partnery, je součástí mezinárodních projektů a otevírají se nám možnosti velkých investic. Smart City a Smart Písek jsou nicméně stále velmi složité pojmy, které se vám postupně pokusíme vysvětlovat.

Sledujte nás na:
smart.pisek.eu
https://www.facebook.com/smartpisek/