Buď Smart v Písku: Aktuální projekty30Dub
Buď Smart v Písku: Aktuální projekty

Datum: 30.04.2018 Kategorie: Blog

V kuchyni kanceláře Smart Písek se vaří spousta technologických dobrot, které mají za cíl zlepšit fungování procesů ve městě, ušetřit náklady, ale přemýšlí se zde také nad tím, jak usnadnit život ve městě Písek jeho občanům a návštěvníkům. Aktuálně se připravuje několik zajímavých projektů. Dnes vám nabídneme základní přehled pěti vybraných, na nichž se ve Smart kanceláři intenzivně pracuje.


1) Internet věcí

Internet věcí je síť, podobná té, která propojuje naše osobní počítače se světem. Je to síť, do níž můžeme připojit různá zařízení, senzory nebo čidla. Takové senzory pak mohou snímat například hodnoty oxidu uhličitého ve školních třídách a vyučujícího upozornit pokaždé, když dojde k překročení nastaveného limitu. To se to pak bude žákům učit, když budou mít zajištěnou dostatečnou porci kyslíku. Zařízení v internetu věcí umí měřit nepřeberné množství veličin a získaná data zasílat ke zpracování na jedno konkrétní místo, kde se s cennými údaji bude dále pracovat.

2) Komfortnější cestování MHD

Také druhý projekt je našemu každodennímu životu velmi blízký. Autobusy městské hromadné dopravy využije čas od času většina z nás. A všichni chceme, aby naše cesta byla vždy co nejkomfortnější. Právě touto otázkou se kancelář Smart Písek ve spolupráci s partnery z řad firem i škol zabývá. Rádi bychom navázali na instalované chytré informační tabule a vstřícnost MHD vůči občanům posunuli zase o krok dál, k čemuž nám svými poznatky a podněty můžete pomoct i vy.

3) Placení parkovného mobilním telefonem

Kdo by nechtěl mít možnost platit za parkování pohodlněji nebo mít alespoň na výběr. Kolikrát jste již stáli před parkovacím automatem a marně jste ve všech koutech své peněženky lovili zapomenuté drobné mince?  V Písku se zavádí možnost zaplatit za parkování kreditní kartou a placení mobilním telefonem bude následovat.

4) Otevřená data

Račte vstoupit, otevřená data slouží všem. Díky volně přístupným datům vznikl například písecký dopravní portál, který nabízí informace o volných parkovacích místech a dopravní situaci ve městě. Potenciál otevřených dat je však daleko větší. Hledáte si nový byt? Otevřená data vám mohou vaše rozhodování usnadnit, protože mimo šance na zaparkování z nich můžete vyčíst informace o zeleni v okolí, o míře znečištění nebo kolik žije v oblasti psů. Už vás napadá aplikace, která by se vám hodila?

5) Komunikační systém s občany

Velkým přínosem pro občany bude připravovaný komunikační portál, díky kterému by vám již neměla uniknout žádná důležitá informace z vašeho okolí. Vždy, když dojde k uzavírce ulice, nepoteče voda či nepůjde proud, systém vám zašle zprávu na mobilní telefon či do e-mailové schránky. Systém však bude fungovat také opačným směrem, protože poskytne možnost vyjádřit svůj názor například formou minireferenda.

V příštích dílech seriálu vám jednotlivé projekty představíme detailněji.