Smart city: Jak se z obyčejných měst stávají chytrá místa pro život?12Říj
Smart city: Jak se z obyčejných měst stávají chytrá místa pro život?

Datum: 12.10.2017 Kategorie: Blog

Představte si, že ráno projedete město na zelenou vlnu a systém ve vašem autě vás navede na volné parkovací místo. Bez stresu zastavíte u kanceláře, během pracovní doby dobijete svůj elektromobil a odpoledne se proběhnete v parku na čistém vzduchu. Vítejte ve smart city, chytrém městě, kterému podle všeho patří budoucnost.


Koncept smart city, překládaný jako chytré město, je nyní skloňovaný ve všech pádech. Hlásí se s k němu nejen velké metropole, jako je například Barcelona, ale také menší česká města, třeba jihočeský Písek. Na první pohled se smart city nemusí vůbec lišit od běžného města. Žít by se v něm ale mělo zdravěji a příjemněji, a to díky digitálním, informačním a komunikačním technologiím.
S konceptem chytrého města úzce souvisí práce s daty a datová analytika. Například čidla umístěná na ulicích neustále monitorují čistotu vzduchu. Jiné technologie zase zajišťují, aby doprava v ranní a odpolední špičce plynula rychle. Smart city se ve všech ohledech zaměřuje na to, aby snížilo spotřebu energie a zátěž pro životní prostředí, lépe hospodařilo se zdroji, optimalizovalo dopravu a sdílelo data pro veřejné účely.

Chytrá doprava a inteligentní budovy

Metropole jsou přelidněné a podle studií se to v budoucnu nezmění, naopak. Do velkých měst se bude stěhovat stále více lidí. Aby v nich byl život udržitelný, pohodlný a zdravý, měla by se proměnit v chytrá města. Klíčovým předpokladem každého smart city přitom bude doprava, ochrana životního prostředí a chytré bydlení.
  • Chytré město by mělo být dostupné pro návštěvníky i obyvatele. Cestování by mělo být bezproblémové, pohodlné a ekologické. Důležitou roli při tom sehrají technologie a monitoring. Běžnou součástí chytrých měst by se měly stát inteligentní systémy řízení dopravy, chytrá světelná signalizace, sdílení dopravních prostředků, posílení městské hromadné dopravy nebo využívání elektromobilů.
  • Se smart dopravou úzce souvisí i životní prostředí. Využití moderních technologií by mělo zlepšit kvalitu ovzduší. Současně by se mělo snížit světelné znečištění. Koncept chytrých měst počítá i s instalací podzemních kontejnerů, které přispějí k efektivnějšímu svozu odpadu.
  • Protože velkým konzumentem energie jsou budovy, zaměřuje se koncept chytrých měst také na ně. Inteligentní budovy by měly minimalizovat spotřebu tepla, vody i chladu a zároveň poskytovat zdravé a příjemné vnitřní prostředí.

Kde už mají chytré město?

Smart city nežijí jen v představách vizionářů, ale postupně se stávají běžnou součástí života. Například ve zmiňované Barceloně už jezdí automobily propojené s parkovacími systémy, které řidiče navedou na volné parkovací místo.

Ani Písek nezůstává pozadu. Přibývají veřejné stanice, kde si řidiči mohou velmi rychle nabít elektromobil, najít pomocí mobilní aplikace volné parkovací místo, nebo využívat chytré lavičky, kde si zdarma dobijí svůj tablet nebo mobilní telefon a připojí se k internetu.