Smart Písek je investicí do naší budoucnosti30Bře
Smart Písek je investicí do naší budoucnosti

Datum: 30.03.2018 Kategorie: Blog

Stejně, jako si většina společnosti nedokázala představit dnešní osobní počítače v době, kdy výpočetní technika zabírala několik místností, a neuměla si představit možnosti současných chytrých telefonů, jejichž jedinou přidanou hodnotou před lety byla absence drátu, je dnes pro Písečáky složité proniknout pod povrch pojmů jako Smart City nebo Smart Písek.


Výraz Smart lze v našem případě vysvětlovat slovy jako chytrý, pokrokový, úsporný, zjednodušující či sjednocující. Písek takový chce být, a právě proto zřídil samostatnou organizační složku, Smart kancelář, která připravuje a realizuje technologické projekty v duchu výše zmíněných slov.

Hmatatelné výsledky práce specializované kanceláře již nyní pozorujeme v projektu zaručených energetických úspor EPC, který snižuje spotřebu energií v píseckých školách a městských organizacích a Smart pracoviště k němu přispělo nadstavbou v podobě energetického portálu. Jeho veřejná část se může navíc pyšnit titulem z národní soutěže Ministerstva pro místní rozvoj České republiky Chytrá města. Snazší parkování nám umožňuje Zlatým erbem oceněný dopravní portál či mobilní aplikace eParkomat a ke zvyšování komfortu cestujících dochází též v městské hromadné dopravě.

Nemůžeme opomenou ani otevřená data, která jsou získávána z provozu systémů a mohou sloužit k vývoji dalších užitečných aplikací. Až 30 tisíc kubíků vody ročně ušetří matematický model vodovodní sítě díky včasnému odhalení úniků a úspory by mělo přinést také vybudování stanice energetického využití kalů a biomasy, na kterou město Písek podalo žádost o dotaci.

Projektový zásobník písecké Smart kanceláře je však mnohem bohatší. Mezi diskutovaná témata patří například městská síť internetu věcí, možnost placení parkovného mobilním telefonem, portál pro komunikaci s občany, zefektivnění linek městské hromadné dopravy, ale také mezinárodní projekt energeticky pozitivních čtvrtí z programu pro výzkum a inovace EU Horizon 2020.

Ačkoli se nám některé věci a technologie mohou zdát nepředstavitelné, zanedlouho budou nedílnou součástí našich životů. Město Písek stojí po boku světových metropolí a průkopníků Smart přístupu, díky čemuž si vytváří náskok a investuje do budoucnosti své i svých občanů.